خرید ملک و اخذ اقامت در قبرس

خرید ملک در قبرس به این معنا است که شما ۱۰۰% از حقوق قانونی مالکیت آن برخوردار هستید، مالکیت آن قطعی است و نیازی به داشتن شریک قبرسی ندارید. مراحل خرید ملک در قبرس توسط خارجی ها در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بسیار ساده است.

حداکثر متراژ ملک اعم اززمین، ویلا یا آپارتمان جهت مالکیت قطعی برای یک غیر اروپایی، ۴,۰۱۴ متر مربع می باشد.

املاک و مستغلات در قبرس، مانند هرجای دیگر دنیا، با قیمتهای گوناگونی از چند هزار یورو تا چند میلیون یورو عرضه میشوند. برای ملکهای بیشتر از ۱۰۰,۰۰۰ (صد هزار) یورو نیز میتوان تسهیلات با نرخ سود بسیار پایین گرفت.

مزایای خرید خانه در قبرس:

به علت تغییرات اخیر توسط دولت قبرس، برای ملیتهای غیر اروپایی نیز امکان دریافت ویزای اقامت دائم کشور قبرس و تجربه یک زندگی اروپایی از طریق خرید ملک وجود دارد.

طبق ضوابط موجود، توابع غیر اروپایی که حداقل ۳۰۰،۰۰۰ (سیصد هزار) یورو جهت خرید ملک در قبرس سرمایه گذاری کنند، امکان دریافت اقامت دائم را خواهند داشت. نکته ای که وجود دارد این است که طبق قانون شما باید حتما ۲۰۰,۰۰۰ (دویست هزار) یورو سرمایه داشته باشید و الباقی را میتوانید بصورت اقساط (وام و تسهیلات) پرداخت نمایید.

از این طریق شما و خانواده تان می توانید از کلیه مزایا و امنیت این کشور اروپایی همانند ساکنین آن بهره مند شوید. فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه شما مشمول دریافت اقامت می شوند و از کلیه امکانات آموزشی و بهداشتی بهره مند خواهند بود.

روش های دریافت اقامت از طریق خرید ملک:

 • روش اول: خریداری ملک با سرمایه کمتر از ۳۰۰،۰۰۰ (سیصد هزار) یورو

  در این مورد شما می توانید تقاضای ویزای موقت کنید. این ویزا در زمانی خوب است که شما برای اقامت دائم عجله ای ندارید.

  زمانی که شما ملکی را در قبرس خریداری می کنید، صرف نظر از قیمت آن، حق درخواست ویزای مالتیپل را دارید. این ویزا به شما اجازۀ ورود مکرر به قبرس را در هر زمان می دهد. دارندگان این ویزا نباید بیش از ۹۰ روز متوالی یا بیش از ۱۸۰ روز در سال، خارج از قبرس اقامت داشته باشند.

  بعد از ۳ سال قرار داشتن تحت شرایط ویزای موقت ، اجازه درخواست ویزای دائم خواهید داشت.

  بعد از ۵ سال قرار داشتن تحت شرایط ویزای موقت ، دریافت اقامت دائم آسان خواهد بود (شرکت ما روشهایی را می شناسد که می توان به طرق قانونی این مدت زمان را کاهش داد)

  ویزای موقت معمولا یک ساله صادر می شود و هر سال قابل تمدید می  باشد (شرکت ما با روشهای قانونی قادر است در برخی موارد این مدت زمان را به دو سال افزایش دهد.

  شرایط لازم جهت دریافت ویزای موقت از طریق خرید ملک:

  هدف شما برای درخواست ویزا،  باید زندگی در قبرس بدون احتیاج به کار کردن باشد.

  متقاضی باید فرد موجهی بوده و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشد.

  متقاضی باید توانایی تامین مالی خود و وابستگانش را از طریق ارائه گزارش مالی اثبات کند.

 • روش دوم: خرید ملک با سرمایه بالای ۳۰۰،۰۰۰ (سیصد هزار) یورو

  در این روش شما اقامت دائم دریافت می کنید. مزیت این روش این است که اقامت شما دائم بوده و محدودیت زمانی برای اقامت در قبرس نخواهید داشت.

  لزومی ندارد که این مبلغ فقط در یک واحد سرمایه گذاری شود و می توان به عنوان مثال یک ویلا و یک مغازه خرید. همچنین برای برخی ملک ها می توان تسهیلات گرفت ولی نکته ای که وجود دارد این است که طبق قانون شما باید حتما ۲۰۰,۰۰۰ (دویست هزار) یورو سرمایه داشته باشید و الباقی را میتوانید بصورت اقساط (وام و تسهیلات) پرداخت نمایید.

  شرایط لازم جهت دریافت اقامت دائم از طریق خرید ملک:

  هدف شما برای درخواست اقامت ، باید زندگی در قبرس بدون احتیاج به کار کردن باشد.

  متقاضی باید فرد موجهی بوده و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشد.

  متقاضی باید توانایی تامین مالی خود و وابستگانش را از طریق ارائه گزارش مالی اثبات کند.

مالیات ها و هزینه ها

 • مالیات افزایش سرمایه

  فروشنده حق برخورداری از معافیت های مالیاتی بیشتری در مورد پرداخت هزینۀ انتقال ، تورم سالانه و مخارج دیگری که صرف خانه شده است ،  را دارد.

  در صورتیکه ارزش یک ملک مسکونی ۸۵.۴۳۰ ، ۰۷ یورو باشد و مالک آن حداقل ۵ سال متوالی در آن سکونت داشته باشد ،  معاف از مالیات می شود.

 • ثبت قرارداد

  خریدار مسئول پرداخت هزینه ثبت قرارداد به شرح زیر می باشد.

  برای املاک تا سقف ۱۷۰.۸۶۰ ، ۱۴ یورو به ازای هر ۱۰۰۰ یورو ،  ۱.۵ یورو و از ۱۷۰.۸۶۰ ، ۱۴ یورو به بالا ،  به ازای هر ۱۰۰۰ یورو ،  ۲ یورو باید پرداخت کند. این مبلغ باید ظرف مدت ۳۰ روز پس از امضای قرارداد پرداخت شود.

 • مالیات بر ارث

  مالیات بر ارث از اول ژانویۀ ۲۰۰۰ لغو شده است. طبق بند ۷۸ اساسنامۀ ۲۰۰۰.۱

 • مالیات شهرداری

  این مالیات سالانه با توجه به متراژ ملک در حدود ۸۵ یورو تا ۲۶۰ یورو می باشد که بابت جمع آوری زباله ،  روشنایی خیابان ها ،  فاضلاب و … پرداخت می شود.

  هزینۀ امکانات اولیه مثل آب ،  برق و تلفن به صورت جداگانه بر اساس کنتور مربوطه خوانده و محاسبه می گردد.

انتقال سند املاک و مستغلات

انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار با یک روش ساده از طریق ادارۀ ثبت اسناد قبرس، یا توسط خود خریدار یا با انتصاب یک شخص ثالث با وکالتنامه انجام می پذیرد. انتقال مالکیت نیاز به مجوز از شورای وزیران دارد.

هزینه های انتقال سند املاک و مستغلات توسط ثبت اسناد به منظور انتقال مالکیت ، به عهدۀ خریدار می باشد. هزینه های انتقال ،  هنگام انتقال سند به نام خریدار ،  باید پرداخت شود. خریدار تنها مسئول پرداخت هزینه های انتقال است. در صورتیکه ملک در نام های مشترک به عنوان مثال، یک زوج (زن و شوهر) و یا دو نفر، ثبت شود، چون مبلغ ملک تقسیم بر دو می شود هزینه های انتقال کاهش می یابد.

وام مسکن

بانک های تجاری قبرس مجاز به ارائۀ تسهیلات وام مسکن به متقاضیان محلی و هم چنین به خارجی ها برای خرید اموال خود هستند

در تمام کشورهای اروپایی ،شرایط و نرخ های پایه وام های بانکی توسط اتحادیه اروپا تعیین و اعلام می گردد. نرخ پایه در سال ۲۰۰۹ به حداقل تمام زمان های خود ، یعنی ۱ درصد رسید. ولی در ماه های میانی سال ۲۰۱۲ به دلیل رکود سنگین اقتصادی و بالا رفتن مالیات ها در کشورهای اتحادیه اروپا بهره های بانکی به ۸.۵% درصد نیز رسیده است.

اطلاعات عمومی در مورد وام مسکن

وام مسکن می تواند ارز خارجی  ( CHF ،  GBP ،  USD ،  و غیره) یا به یورو باشد.

دورۀ بازپرداخت وام مسکن با ارز خارجی حداکثر تا ۱۵ سال می باشد.

دورۀ بازپرداخت وام مسکن با واحد پولی یورو حداکثر ۲۵ سال می باشد.

در هر دو مورد سن متقاضی به علاوۀ مدت وام مسکن از ۷۰ سال نباید تجاوز کند.

حداکثر مبلغ وام می تواند تا ۷۰% ارزش ملک خریداری شده باشد( با توجه به رتبه بندی اعتباری مشتری). در زمینه اخذ وام جهت هموطنان ایرانی، کارشناسان طرح و خبر صبا به شما مشاوره خواهند داد.

بازپرداخت وام مسکن به صورت ماهانه یا ۳ ماهه می تواند باشد.

شما باید یک حساب ارزی در قبرس به یورو داشته باشید. همچنین می توانید حساب های متعددی به ارزهای دیگر معتبر در دنیا داشته باشید. قبرس کشور بسیار مهمی در زمینه امور مالی ، فارکس ، فیوچرز و کامدیتی می باشد و اغلب شرکت های بزرگ دنیا و بروکر های بین المللی در این کشور دفتر فعال دارند.

بیمه عمر می تواند شرایط وام بانکی را بهبود بخشد. البته شما در مجموع بهره ماهیانه بیشتری می دهید ولی در مقابل اگر خانه را با وام آن بفروشید ارزش وام بیشتر است و همینطور اگر صاحب خانه در طول زمان پرداخت فوت نماید ، بانک بعد از کسر باقیمانده وام ، ارزش بیمه نامه را پرداخت می نماید.

می توانید وام را به صورت استهلاکی (اصل و سود) بازپرداخت نمایید و یا در ابتدا (مثلا ۵ سال) سود بپردازید و سپس اصل پول. روش اول توصیه می گردد.

دریافت وام هزینه های ثابتی نیز دارد. نظیر تمبر و بیمه و غیره که بین ۵۰۰ الی ۲۰۰۰ یورو برای خانه ای بین ۸۰ هزار یورو تا چند میلیون یورو است.

بانک برای بررسی درخواست شما ، مدارک مالکیت در کشور خودتان ، مدارک وضعیت کار و درآمد شما ، تمکن بانکی از بانک شما در ایران ، قبض آب ، برق یا تلفن را از شما خواهد خواست که می باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی و مورد تایید دادگستری قرار گرفته باشد.
مدارک دیگر مالی و شغلی نیز می تواند به شما کمک بسیاری بنماید.

اسناد و اطلاعات مورد نیاز بانک ها

 1. مشخصات مشتری ( جزئیات شخصی ، شغل ، طول مدت قرارداد کار در صورتیکه خودشان کارفرما باشند.)
 2. کپی پاسپورت (صفحۀ عکس و اطلاعات شخصی)
 3. لیستی از بدهی های موجود (در صورت وجود)
 4. استعلام از بانک
 5. تکمیل مدارک درآمد شخصی
 6. شواهدی از درآمد یا فیش حقوقی یا گواهی اشتغال به کار از کارفرمای خود و یا پرینت حساب های کاری
 7. توافق نامۀ خرید
 8. پرینت حساب های بانکی در ۳ ماه گذشته
 9. کپی از پرداخت هایی که برای ملک در حال حاضر شده است.
 10. باز کردن و فعال کردن حساب بانکی