درباره قبرس

جمهوری قبرس کشوری جزیره ای است در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن شهر نیکوزیا است. این جزیره از شمال با ترکیه، از جنوب با مصر، از شرق با سوریه و از غرب با یونان همسایه است. این جزیره یکی از مقاصد مهم گردشگری دریای مدیترانه است و سالانه بیش‌ از ۵ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند.

این کشور به دو بخش ترک نشین (شمالی) و یونانی نشین (جنوبی) تقسیم می شود که در آن هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند و در عین حال بیش از ۹۰% مردم بخش یونانی به زبان انگلیسی آشنایی دارند. یونانی ها ارتودوکس و ترک ها مسلمان هستند.
قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

در سال ۱۹۷۴ بخش شمالی قبرس به اشغال ترکیه درآمد و در این منطقه ترک ها اعلام استقلال کردند و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشتند. جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولا قبرس شمالی خوانده می‌شود توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است و قوانین کشور ترکیه در آنجا حکم فرما است.

مساحت ۹,۲۵۲ کیلومتر مربع
جمعیت ۱,۱۰۳,۴۶۷  نفر
واحد پول یورو
کد تلفن ۳۵۷
ادیان مسیحی ارتودوکس و مسلمان

 

قبرس عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع نیز می باشد و در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ ریاست اتحادیه اروپا بر عهده قبرس است.

قبرس به ۶ ناحیه با نام های فاماگوستا، کیرنیا، لارناکا، نیکوزیا، لیماسل و پافوس تقسیم بندی شده است که دو بخش اول در قسمت اشغالی قرار دارند.

پرچم و نشان ملی قبرس:

پرچم قبرس از ۱۶ آگوست سال ۱۹۶۰ که سال استقلال قبرس از بریتانیا بوده استفاده شده است. پرچم ملی قبرس نقشه جزیره قبرس را همراه با دو شاخه زیتون در زیر نشان می دهد. شاخه های زیتون بیانگر صلح بین ترک ها و یونانی ها هستند. نقشه روی پرچم هم که به رنگ زرد مسی است سمبول ذخایر عظیم سنگ معدن مس در این جزیره می باشد.

نشان ملی قبرس فاخته ای را که شاخه زیتون حمل می کند نمایش می دهد. شاخه زیتون از سال ۱۹۶۰ که سال استقلال قبرس از بریتانیا می باشد سمبول صلح بوده است. پس زمینه این فاخته نیز یک رنگ زرد مسی است که سمبول ذخایر عظیم سنگ معدن مس در قبرس می باشد.

شهرهای مهم قبرس:

 • نیکوزیاپایتخت سیاسی قبرس شهر نیکوزیا است. مراکز اصلی دولتی در این شهر قرار دارند. همچنین سفارت خانه های سایر کشورها (نظیر ایران و آمریکا) در این شهر قرار گرفته اند. نیکوزیا به دلیل دور بودن از دریا، کمتر مورد توجه توریست ها قرار می گیرد و اکثر ساکنین آن را خود قبرسی ها و یا خارجی هایی که برای کسب و کار و یا تحصیل به قبرس آمده اند تشکیل می دهند.

  از جاذبه های دیدنی شهر نیکوزیا منطقه قدیمی شهر یا Old Town آن است که با خیابان های سنگ فرش شده، مراکز خرید،  کافه ها و رستوران های خود محیط جالبی را فراهم آورده است. همچنین مرکز خرید Cyprus Mall و فروشگاه بزرگ لوازم خانگی IKEA در قسمت مدرن نیکوزیا واقع شده است.

  هزینه مسکن در نیکوزیا به دلیل موقعیت خاصی که این شهر دارد بالاتر از سایر شهرهای قبرس می باشد. به دلیل کوتاه بودن مسافت ها در قبرس، در صورت نیاز می توان به آسانی از سایر شهرها به نیکوزیا رفت و آمد کرد.

 • لارناکافرودگاه اصلی قبرس در شهر لارناکا و در کنار دریا واقع شده است. لارناکا مقصد اصلی گردشگران ایرانی بوده است و بسیاری از ایرانی ها در لارناکا ملک خریداری نموده اند. لارناکا بیشتر یک شهر توریستی به حساب می آید. این شهر در فصل زمستان تقریبا خلوت است و هزینه ملک در این شهر کمتر از نیکوزیا و لیماسول می باشد.

  همچنین دومین بندرگاه یا پورت قبرس در این شهر واقع شده و پروژه های زیادی در این شهر در حال انجام است. از جمله پروژه نمایشگاه دائمی کشور چین که برای ارتباط بین بازرگانان چینی و اروپایی در قبرس در حال احداث است.

  به فاصله ۳۰ کیلومتری شهر لارناکا منطقه پروتراس و شهر آیاناپا واقع شده است. این منطقه یکی از بهترین ساحل های قبرس با شن سفید را دارد و عمدتا پذیرای گردشگران اروپایی است. Nightlife شهر آیاناپا شهرت جهانی دارد و کلاب ها و دیسکوهای این شهر در فصل توریستی، تا صبح مشغول به کارند.

 • لیماسولبندر یا پورت اصلی قبرس در شهر ساحلی لیماسول قرار دارد. این شهر که بزرگترین شهر قبرس از نظر جغرافیایی و جمعیتی است، مرکز اصلی تجاری و اقتصادی قبرس نیز محسوب می شود. بعد از لارناکا، دومین مرکز اجتماع ایرانیان در این شهر قرار دارد.

  لیماسول، ساحل ها و دهکده های زیبایی دارد که پذیرای گردشگران اروپایی است. روس ها علاقه خاصی به این شهر دارند و تعداد زیادی از ثروتمندان روسیه که در قبرس زندگی می کنند ساکن این شهر می باشند.

  به دلیل فراهم بودن زیرساخت ها و امکانات لازم و وجود نیروی کار متخصص به همراه جمعیت قابل توجه توریست هایی که به این شهر می آیند، این شهر برای راه انداختن کسب و کار یکی از بهترین گزینه ها محسوب می گردد.

  در نزدیکی لیماسول منطقه کوهستانی ترودوس واقع شده که با جنگلهای بکر و زیبا یادآور مناطق شمالی کشور عزیزمان می باشد.

  به دلیل موقعیت خاص این شهر هزینه ملک در لیماسول بیشتر از لارناکا و پافوس می باشد ولی به نیکوزیا نمی رسد.

 • پافوس:شهر ساحلی پافوس که در غرب قبرس واقع شده همانند لارناکا شهری توریستی است. دومین فرودگاه قبرس در این شهر واقع شده است. اکثر پروازهای ارزان قیمت اروپایی به این فرودگاه می روند. این شهر از دیرباز مورد توجه توریست های انگلیسی بوده است و بیشتر انگلیسی هایی که در قبرس زندگی می کنند ساکن این شهر می باشند.

  هزینه املاک در این شهر واقعا استثنایی است و در صورتی که مایل به خرید ملک باشید پیشنهاد می کنیم حتما به این شهر سر بزنید.

  در نزدیکی این شهر منطقه زیبای آفرودایت واقع شده که به اعتقاد مردم این منطقه زادگاه الهه عشق می باشد و جزو زیبایی های دیدنی قبرس به شمار می رود.

موقعیت اقتصادی و شرایط کار در قبرس:

دولت قبرس از سالیان گذشته تا کنون جهت جذب سرمایه های خارجی در اقدامی هوشمندانه نرخ مالیاتی که از شرکت ها اخذ می کند را به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین تر نگه داشته است. نرخ مالیات پایین به همراه امنیت بسیار بالا و استفاده از مزیت های عضویت در اتحادیه اروپایی باعث شده بسیاری از شرکت های خارجی و مخصوصا انگلیسی برای فرار از مالیات به قبرس پناه ببرند و شرکت خود را در قبرس ثبت کنند و به عنوان یک شرکت قبرسی در کشور خود به فعالیت بپردازند. به دلیل اینکه سالها این کشور مستعمره انگلستان بوده است قوانین مالی و حقوقی قبرس شباهت بسیاری به قوانین کشور انگلستان دارد.

همچنین به دلیل امنیت بالا و آب و هوای خوب، در سالهای گذشته افراد زیادی از کشور روسیه به قبرس آمده اند و  به سرمایه گذاری و کسب و کار مشغول شده اند.

در حال حاضر توریسم به عنوان منبع اصلی کسب درآمد کشور قبرس به حساب می آید. آب و هوای مدیترانه ای باعث شده حداقل ۸ ماه از سال توریست به کشور قبرس بیاید. ارائه کلیه خدمات مربوط به صنعت توریسم در قبرس باعث درآمدزایی می شود.

به دلیل مزیت های مالیاتی، ارائه خدمات به شرکت هایی که برای فعالیت به قبرس می آیند از دیگر مشاغل پرسود به حساب می آید. رشته هایی نظیر وکالت، حسابداری، خدمات مالی، IT و غیره از بازار خوبی در قبرس برخوردار هستند. همچنین بسیاری از بروکر ها و شرکت هایی که خدمات فارکس و تریدینگ ارائه می دهند در قبرس فعالیت می کنند که این شرکت ها همواره به دنبال افراد متخصص در این زمینه هستند.

قبرس به دلیل موقعیت استراتژیکی که در دریای مدیترانه دارد، متصل کننده ۳ قاره اروپا، آفریقا و آسیا به شمار می رود. به همین دلیل بسیاری از شرکت های حمل و نقل دریایی در این جزیره فعال هستند و فعالیت در این بخش یکی از زمینه های خوب درآمدزایی به شمار می رود.

از سالهای گذشته در قبرس مسئله انرژی یکی از مشکلات اصلی این جزیره بوده است. به همین دلیل شرکت هایی که در مورد انرژی های نوین فعالیت می کنند همواره از بازار خوبی در قبرس برخوردارند. به عنوان مثال، بر روی بام تمام خانه های قبرسی شما می توانید صفحات خورشیدی برای تولید انرژی برق را مشاهده نمایید.

از دیگر زمینه های خوبی که برای فعالیت در قبرس وجود دارد می توان به بخش تولید اشاره کرد. کالاهایی که در قبرس تولید شده باشند، به راحتی استانداردهای اتحادیه اروپا را دریافت می کنند و می توان بدون پرداخت مالیات آنها را به سایر کشورهای اروپایی صادر کرد. به دلیل محدودیت هایی که در واردات کالا از کشورهایی نظیر چین به کشورهای اتحادیه اروپایی وجود دارد، بسیاری از شرکت های چینی اقدام به راه اندازی کارخانه ها و کارگاه هایی برای مونتاژ و بسته بندی محصولات خود در خاک قبرس کرده اند. بدین ترتیب محصول چینی تولید شده با نام اتحادیه اروپا وارد بازار می گردد.

همچنین بحث ساخت و ساز املاک از دیگر بخش هایی است که می توان روی آن کار کرد، اگر چه در چند سال گذشته همزمان با بحران اقتصادی جهانی، بخش املاک قبرس هم افول داشته است ولی به دلیل دورنمای روشنی که وجود دارد پروژه های ساختمانی زیادی در قبرس در حال انجام است.

اخیرا میادین عظیمی از نفت و گاز در جنوب قبرس پیدا شده است و قبرس در حال ایجاد زیرساخت های لازم برای استخراج از این میادین می باشد. با توجه به جمعیت کم این کشور، پیش بینی می شود که قبرس تا چند سال آینده به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه تبدیل شود. همچنین به دلیل ممانعت قبرس از ورود ترکیه به اتحادیه اروپا و همچنین سهم خواهی ترکیه از میادین نفت و گاز دریای مدیترانه، مسئله بین ترکیه و قبرس بر سر بخش های اشغالی و عضویت قبرس در پیمان شینگن در حال حل شدن است.

می توان پیش بینی کرد که در آینده فعالیت در بخش نفت و گاز قبرس به یکی از زمینه های پردرآمد کاری در این جزیره تبدیل شود.

 

هزینه های زندگی در قبرس

تمام کالاها و خدمات در قبرس با ۱۷% مالیات ارزش افزوده فروخته می شوند که این نرخ کمترین نرخ مالیات ارزش افزوده در کل اروپا می باشد، همچنین مالیات بر درآمد شرکت های قبرسی ۱۰% می باشد که کمترین نرخ در میان کشورهای اروپایی است.

جهت اطلاعات بیشتر در ادامه هزینه های تقریبی کالاهای اساسی در قبرس آورده شده است.

هزینه هر لیتر بنزین تقریبا بین ۱.۲ تا ۱.۴ یورو می باشد و با بالا و پایین رفتن قیمت جهانی نفت، قیمت بنزین در قبرس نیز تغییر می کند ولی با توجه به مسافت های کوتاه و عدم وجود ترافیک مقدار بنزین مصرفی بسیار کمتر از ایران است.

حداقل هزینه اجاره یک آپارتمان ۱ خوابه در شهری مانند نیکوزیا و یا لیماسول در حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ یورو است. در لارناکا و پافوس با ۳۰۰ یورو هم می توان مورد مشابهی یافت، و در عین حال مثلا در منطقه پافوس با ۶۰۰ یورو می توان یک خانه دوبلکس ۳ خوابه با استخر اجاره کرد.

لازم به ذکر است که اکثر املاکی که اجاره داده می شود به صورت مبله است. همچنین معمولا لزومی به پرداخت پول پیش وجود ندارد ولی ممکن است صاحب خانه هزینه ۲ یا ۳ ماه اجاره را جلوتر بگیرد.

هزینه بلیط اتوبوس داخل شهری و بین شهری بین ۲ تا ۵ یورو بسته به مسیر متفاوت می باشد. طبیعتا هزینه تاکسی گرانتر است و از ۱۰ یورو شروع می شود. همچنین شما می توانید به صورت روزانه ماشین کرایه کنید و خودتان رانندگی کنید. هزینه کرایه ماشین بسته به نوع خودرو و فصل مراجعه و مدت قرارداد متفاوت است ولی معمولا از روزی ۱۰ الی ۲۰ یورو شروع می شود. در جدول زیر هزینه تقریبی مواد غذایی را مشاهده می کنید:

عنوان قیمت به یورو
10 عدد نان پیتا 2.65
6 عدد تخم مرغ 3.5
1 کیلو ران و سینه مرغ 7 تا 9
1 کیلو گوشت گوسفندی با استخوان 7 تا 9
1 کیلو گوشت گوساله چرخ شده 6 تا 8
1 کیلو گوجه خیار داخلی 0.3 تا 0.9
1 کیلو میوه داخلی 0.5 تا 1.5
1 کیلو میوه وارداتی 2.5 به بالا
6 بطری 1.5 لیتری آب معدنی 3
همبرگر مک دونالد کوچک 2
همبرگر بیگ مک کمبو 5.5
پیتزا هات سایز معمولی 10
بوفه یکی از گرانترین رستورانها 50

ما شما را پس از اقامت نیز تنها نخواهیم گذاشت. همکاران ما که در کشور قبرس اقامت دارند با ارائه اطلاعات مورد نیاز، به شما در کاهش هزینه ها و داشتن زندگی بهتر کمک خواهند کرد.
پس بدون هیچ نگرانی کار خود را به ما بسپارید و با ما تماس بگیرید:
۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵