اطلاعات کلی و شهرهای مهم قبرس

جمهوری قبرس کشوری جزیره ای است در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن شهر نیکوزیا است. این جزیره از شمال با ترکیه، از جنوب با مصر، از شرق با سوریه و از غرب با یونان همسایه است. این جزیره یکی از مقاصد مهم گردشگری دریای مدیترانه است و سالانه بیش‌ از ۵ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند.

این کشور به دو بخش ترک نشین (شمالی) و یونانی نشین (جنوبی) تقسیم می شود که در آن هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند و در عین حال بیش از ۹۰% مردم بخش یونانی به زبان انگلیسی آشنایی دارند. یونانی ها ارتودوکس و ترک ها مسلمان هستند.
قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

در سال ۱۹۷۴ بخش شمالی قبرس به اشغال ترکیه درآمد و در این منطقه ترک ها اعلام استقلال کردند و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشتند. جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولا قبرس شمالی خوانده می‌شود توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است و قوانین کشور ترکیه در آنجا حکم فرما است.

مساحت ۹,۲۵۲ کیلومتر مربع
جمعیت ۱,۱۰۳,۴۶۷  نفر
واحد پول یورو
کد تلفن ۳۵۷
ادیان مسیحی ارتودوکس و مسلمان

هر گونه فعالیت بازرگانی در بخش های اشغالی قبرس تخلف محسوب می شود و کلیه خدمات موسسه طرح و خبر صبا مربوط به قبرس جنوبی یا اروپایی می باشد.

قبرس عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع نیز می باشد و در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ ریاست اتحادیه اروپا بر عهده قبرس است.

قبرس به ۶ ناحیه با نام های فاماگوستا، کیرنیا، لارناکا، نیکوزیا، لیماسل و پافوس تقسیم بندی شده است که دو بخش اول در قسمت اشغالی قرار دارند.

پرچم و نشان ملی قبرس:

پرچم قبرس از ۱۶ آگوست سال ۱۹۶۰ که سال استقلال قبرس از بریتانیا بوده استفاده شده است. پرچم ملی قبرس نقشه جزیره قبرس را همراه با دو شاخه زیتون در زیر نشان می دهد. شاخه های زیتون بیانگر صلح بین ترک ها و یونانی ها هستند. نقشه روی پرچم هم که به رنگ زرد مسی است سمبول ذخایر عظیم سنگ معدن مس در این جزیره می باشد.

نشان ملی قبرس فاخته ای را که شاخه زیتون حمل می کند نمایش می دهد. شاخه زیتون از سال ۱۹۶۰ که سال استقلال قبرس از بریتانیا می باشد سمبول صلح بوده است. پس زمینه این فاخته نیز یک رنگ زرد مسی است که سمبول ذخایر عظیم سنگ معدن مس در قبرس می باشد.

شهرهای مهم قبرس:

 • نیکوزیا

  پایتخت سیاسی قبرس شهر نیکوزیا است. مراکز اصلی دولتی در این شهر قرار دارند. همچنین سفارت خانه های سایر کشورها (نظیر ایران و آمریکا) در این شهر قرار گرفته اند. نیکوزیا به دلیل دور بودن از دریا، کمتر مورد توجه توریست ها قرار می گیرد و اکثر ساکنین آن را خود قبرسی ها و یا خارجی هایی که برای کسب و کار و یا تحصیل به قبرس آمده اند تشکیل می دهند.

  از جاذبه های دیدنی شهر نیکوزیا منطقه قدیمی شهر یا Old Town آن است که با خیابان های سنگ فرش شده، مراکز خرید،  کافه ها و رستوران های خود محیط جالبی را فراهم آورده است. همچنین مرکز خرید Cyprus Mall و فروشگاه بزرگ لوازم خانگی IKEA در قسمت مدرن نیکوزیا واقع شده است.

  هزینه مسکن در نیکوزیا به دلیل موقعیت خاصی که این شهر دارد بالاتر از سایر شهرهای قبرس می باشد. به دلیل کوتاه بودن مسافت ها در قبرس، در صورت نیاز می توان به آسانی از سایر شهرها به نیکوزیا رفت و آمد کرد.

 • لارناکا

  فرودگاه اصلی قبرس در شهر لارناکا و در کنار دریا واقع شده است. لارناکا مقصد اصلی گردشگران ایرانی بوده است و بسیاری از ایرانی ها در لارناکا ملک خریداری نموده اند. لارناکا بیشتر یک شهر توریستی به حساب می آید. این شهر در فصل زمستان تقریبا خلوت است و هزینه ملک در این شهر کمتر از نیکوزیا و لیماسول می باشد.

  همچنین دومین بندرگاه یا پورت قبرس در این شهر واقع شده و پروژه های زیادی در این شهر در حال انجام است. از جمله پروژه نمایشگاه دائمی کشور چین که برای ارتباط بین بازرگانان چینی و اروپایی در قبرس در حال احداث است.

  به فاصله ۳۰ کیلومتری شهر لارناکا منطقه پروتراس و شهر آیاناپا واقع شده است. این منطقه یکی از بهترین ساحل های قبرس با شن سفید را دارد و عمدتا پذیرای گردشگران اروپایی است. Nightlife شهر آیاناپا شهرت جهانی دارد و کلاب ها و دیسکوهای این شهر در فصل توریستی، تا صبح مشغول به کارند.

 • لیماسول

  بندر یا پورت اصلی قبرس در شهر ساحلی لیماسول قرار دارد. این شهر که بزرگترین شهر قبرس از نظر جغرافیایی و جمعیتی است، مرکز اصلی تجاری و اقتصادی قبرس نیز محسوب می شود. بعد از لارناکا، دومین مرکز اجتماع ایرانیان در این شهر قرار دارد.

  لیماسول، ساحل ها و دهکده های زیبایی دارد که پذیرای گردشگران اروپایی است. روس ها علاقه خاصی به این شهر دارند و تعداد زیادی از ثروتمندان روسیه که در قبرس زندگی می کنند ساکن این شهر می باشند.

  به دلیل فراهم بودن زیرساخت ها و امکانات لازم و وجود نیروی کار متخصص به همراه جمعیت قابل توجه توریست هایی که به این شهر می آیند، این شهر برای راه انداختن کسب و کار یکی از بهترین گزینه ها محسوب می گردد.

  در نزدیکی لیماسول منطقه کوهستانی ترودوس واقع شده که با جنگلهای بکر و زیبا یادآور مناطق شمالی کشور عزیزمان می باشد.

  به دلیل موقعیت خاص این شهر هزینه ملک در لیماسول بیشتر از لارناکا و پافوس می باشد ولی به نیکوزیا نمی رسد.

 • پافوس:

  شهر ساحلی پافوس که در غرب قبرس واقع شده همانند لارناکا شهری توریستی است. دومین فرودگاه قبرس در این شهر واقع شده است. اکثر پروازهای ارزان قیمت اروپایی به این فرودگاه می روند. این شهر از دیرباز مورد توجه توریست های انگلیسی بوده است و بیشتر انگلیسی هایی که در قبرس زندگی می کنند ساکن این شهر می باشند.

  هزینه املاک در این شهر واقعا استثنایی است و در صورتی که مایل به خرید ملک باشید پیشنهاد می کنیم حتما به این شهر سر بزنید.

  در نزدیکی این شهر منطقه زیبای آفرودایت واقع شده که به اعتقاد مردم این منطقه زادگاه الهه عشق می باشد و جزو زیبایی های دیدنی قبرس به شمار می رود.

ما می توانیم موجبات اقامت شما در هر یک از شهرهای قبرس را فراهم کنیم. لطفا با ما تماس بگیرید:
۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

 

23 دیدگاه در “اطلاعات کلی و شهرهای مهم قبرس

 1. من فارغ تحصیل انجینری نقشه برداری وساختمانی هستم میخواهم ماستر اخذ کنم معلومات ارایه نماید.

 2. سلام اگه محبت کنید به من بگید بهترین گزینه مهاجرت به قبرس برای من با توجه به شرایط ذیل چیست + و کل هزینه مهاجرتم چه قدر می شود؟
  27 ساله
  لیسانس مدیریت بازرگانی
  2 سال سابقه کار در شرکت خدماتی به عنوان کارمند اداری و مالی

 3. در کار ساخت و ساز مسکن هستم ،عضو نظام مهندسی هسنم ،دوست دارم با 200،300میلیون تومان خرید ملک اقامت هر چند موقت بگیرم،42 سالمه ،خانم و دو بچه، جدی به مهاجرت هستیم ،قصد مهاجرت ترکیه داریم اگه قبرس بهتر از ازمیر ترکیه باشه حتمآ قبرس رو انتخاب میکنیم،ایران شرکت ندارم آزاد برای خودم کار میکنم،سرمایه دارم ولی در گام اول 300هزار یورو را نمینونم بیارم ،آیا با خرید ملک 200 میلیونی اقامت میدن؟ممنون

 4. با سلام وخسته نباشید .. بنده چهل ساله و فوق دیپلم معماری هستم . متاهل و یک فرزند دختر. بیشتر از بیست سال سابقه کار خودرویی دارم و تسلط به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی دارم . میخوام برای ادامه تحصیل دخترم ساکن قبرص بشیم و کلا به اونجا مهاجرت کنیم . لطفا راهنمایی بفرمائید کدوم شهر برامون خوبه و کدوم دانشگاه برای دخترم . ضمنا میتونم تقریبا هشتصد میلیون سرمایه با خودم ببرم .
  ممنون میشم از راهنماییتون

 5. گرافیست طراح وتابلو ساز میباشم با سابقه کار ۱۵ ساله در این زمینه در رابطه با اقامت و کار راهنمایی نمایید.متشکرم

 6. درود بر شما.
  بنده شغلم فارکس است و خرید و فروش ارز و سهام میکنم میخواستم ببینم ایا از طرق این شغل میتوانم ویزای کاری در قبرس بگیرم یا باید از طریق خرید خانه و سپس انجام شغلم در قبرس به این امکان یعنی اقامت در قبرس دسترسی پیدا کنم.(در ضمن متاهل و دارای دو فرزند میباشم.با سپاس

 7. با سلام…بنده متاهل دارای 2 فرزند 3 ساله…
  خودم و همسرم هر دو آرایشگریم با بیش از ده سال سابقه…خواستم بدونم
  چطور میتونم اقامت بگیرم تا بتونیم اونجا آرایشگری کنیم و زندگی کنیم..
  ممنون

 8. بنده متاهل اهل تبریز و دارای ۲ فرزند هستم .در ضمینه ی کابینت سازی و صنایع ام دی اف تبحر کامل دارم . ونیز در ضمینه ی جوراب بافی . میخواستم بدونم برای اقامت در قبر کدام شرایط برایم امکان پذیر است. ممنونم

 9. سلام ، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی ه سن دارم میخوام شرایط کار و اقامت در قبرس رو بدونم ؟ در گفت:

  سلام
  کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی هستم ،۳۰سال سن دارم ،میخ
  ام شرایط اقامت و کار در قبرس شمالی رو بدونم؟؟

 10. سلام
  من تصمیم به مهاجرت به قبرس را دارم حدود۵۵ سال دارم و دارای همسر و سه فرزند میباشم برای محاجرت به قبرس و گرفتن اقامت به چند یورو نیاز میباشد؟
  ضمنا من تعمیر کار سیستمهای حرارتی و برودتی هستم . از راهنمای شما بینهایت سپاس گذارم

 11. باسلام سلام بنده نرس بازنشسته و۵۳ ساله و کاملا خبره ودارای یک دختر ۱۴ساله وپسر ۲۷ساله میباشم وپسرم برای ادامه دکتری و دخترم برای تحصیل زبان انگلیسی خوب وتمکن مالی متوسط در ایران دارم چطوری برای قبرس میتونم اقدام کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر از زحمات فراوان شما

 12. منظور شما از بخش اشغالی چیست.معلوم است شما اهل مطالعه نیستید. مردم اصلی آنجا ترکان می باشند و مسیحیان بجز تنبلی و پادویی خارجیان کاری ندارند. ضمناً تعداد مسلمانان بیشتر از مسیحان است.

با توجه به کثرت سوالات و اینکه شرایط هر فرد با فرد دیگر متفاوت است امکان پاسخ دادن در بخش نظرات را نداریم. جهت کسب اطلاع در مورد مهاجرت به قبرس لطفا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.